Jdi na obsah Jdi na menu
 


Azerbajdžán obecně

20. 4. 2007

Co jsme o Azezbajdžánu "ulovili" v příručkách:

Hlavní  (a nejpočetnější) město v Azerbaijanu, Baku, má současnosti má asi 2 000000 obyvatel, což je zhruba pětina všech obyvatel země. Baku je jedním z nejdůležitějších center těžby ropy a výroby naftových produktů, nachází se na břehu Kaspického moře.

V 11. století se stalo město, zásluhou Širvana Šáha hlavním městem Azerbaijanu. První zmínky o Baku se nacházejí v nejstarších kronikách, které datují události od roku 885 našeho letopočtu, i když archeologické vykopávky potvrzují, že město bylo důležitým obchodním a kulturním centrem již ve starověku. Země sama byla pod vleklou nadvládou Mongolů v období 12-14 století, kteří poté ve směně kontroly země vystřídali s Peršany. 1723 Petr Veliký uchvátil Baku pro carské Rusko, ale již v roce 1735 byl město opět spravováno Peršany. V roce 1806 se Baku vrátilo pod správu Ruska. V roce 1920 byla země poprvé osamostatněna a vznikla Azerbaijanská Demokratická Republika. Bohužel tato nová republika neměla dlouhého trvání. Od roku 1936 až do roku 1991, byl Azerbaijan součástí Sovětského impéria se všemi následky socialistické totalitní nadvlády. Svobodně země dýchá od  roku 1991, kdy se konečně vazby se Sovětským Ruskem přetrhaly a v současné době trvají pouze ve formě úzké obchodní spolupráce obou zemí. Jablkem sváru však stále je a pravděpodobně i bude oblast Náhorního Karabachu a Nachichevanské autonomní oblasti, kdy si tato území současně s Azerbaijanem nárokuje Arménie. Vztahy s tímto východním sousedem jsou zcela zmraženy a konverzace na toto téma se s Azerbaijanci nedoporučuje. V době bojů o území Karabachu mnozí Azerové ztratili rodinné příslušníky a netají se odhodlaností tento územní spor řešit opět vojenskou silou, pokud je prezident země opět povolá.                                                                                                                     

Baku je postaveno v blízkosti přístavu – Baku-bay na poloostrově Absheron. Město Baku je zalité sluncem s překvapivě suchým podnebím a osvěžováno  pobřežním větrem nazývaným KHAZRI (který však může dosahovat netušených rychlostí).

o

Naše vlastní zkušenosti:

 Azerbaijanci si velmi váží svého prezidenta a tak není divu, že na všech veřejných lidnatých místech, rušných křižovatkách a populárních historických místech jsou jeho fotografie, fresky, anebo alespoň některé z jeho volebních hesel. Současný prezident je synem bývalého prezidenta a tak je často na snímcích uvidíte spolu – šedivý starší muž předává své vědomosti svému nástupci. Myslet si můžete své, ale ať je to jak chce podezřelé, oba jsou velmi populární. (Poznámka: Prezident Hajder Aliev již zemřel, v zemi vládne jeho syn Ilham)

o

Všichni Azerbaijanci jsou hrdí na přírodu své země, zejména na hory, a nedělní rodinné (mnohahodinové) výlety autem či autobusem na sever země do hor nejsou vůbec raritou. Bohužel, zejména v hlavním městě všichni obyvatelé projevují značnou neúctu k životnímu prostředí. Příčinu je možno hledat v „sovětském“ myšlení, které se pochopitelně v 70 let "kolektivního vlastnictví" muselo obrazit v jednání lidí. Je rovněž důsledkem nepromyšlené a chvatné těžby ropy, solí, a dalších nerostných surovin. Ropný průmysl je ostatně v neutěšeném stavu, který je závislý na archaických neefektivních těžných nebo zpracovatelských strojích. Tím je produkce omezena a ekonomický vývoj země zbytečně bržděn. Nezaměstnanost je poměrně vysoká a životní úroveň obyvatelstva vázne na mrtvém bodě, i přesto že nerostná bohatství jsou stále ještě nezměrná.  Řada Azerbaijanců je proto nucena hledat pracovní uplatnění v Rusku, Dagestánu nebo i Gruzii. Na venkově je hlavním způsobem obživy produkce ovoce, zeleniny, obilnin a nebo řemeslná výroba (koberce, tkalcovství apod.).

o

Velmi přátelský vztah mají Azerové k Turkům, mají polečné kořeny, Azerové jsou vlastně turecký kmen, který se osamostanil. I řeč je velmi podobná: je si dokonce mnohem bližší než, čeština a slovenština. Pokud Azerové plánují cestu do zahraničí a na dovolené, často jezdí do oblíbeného Turecka.

o

Jídlo a Azerské speciality se také hodně podobají turecké kuchyni, takže například šašlik, nebo i gyros, najdete i tady. Azerbajdžán je muslimská země, takže vepřové v jídelníčku nehledejte, ale ovce, a kozy vám upraví jakkoliv. V některých místech Azerbajdžánu, hlavně na venkově můžete objevit stejný chléb (Tandoori), který se peče v Indii, dokonce i ve stejných píckách hloubených v zemi. 

Azerové stejně jako Turci milují čaj. Sladí v kavárničkách cukrem (hodně) a nebo v domácím prostředí přilepšují čaji silně slazeným a konzervovaným ovocem. Nejčastěji jsou to třešně, které ženy chutně samy připravují - říká se tomu "varenie" - tedy zavařeniny. Je to trochu zvláštní představa, dávat si do čaje třešňový džem, ale chutná to výborně, a navíc, jaký kraj, takový mrav. Ochutnali jsme i pivo, nebylo špatné, ale pro další jsme si nešli. Vína jsou ale naproti tomu výborná, zejména silná červená, která tak trochu připomínají moldavská, ale -  řekněme, že mají poněkud "divočejší" buket, což je ovšem číní mnohem exotičtější a skutečně překvapivě dobrá. Z dalších lihovin je to zejména silné zastoupení vodky na 1000 a jeden způsob, většinou z ruského importu, ale najdete i vyslověně azerské vodky, ty jsme však nechutnali a nemůžeme tedy doporučit či pochválit.

V Baku se téměř bez problémů domluvíte rusky, anglicky jsme komunikovat moc nezkoušeli, ale troufáme si tvrdit, že  v hotelích to problém nebude. Na venkově už může selhávat i průměrná znalost ruštiny, lidé na venkově se v ruských školách neučí a ruštinu ovládá jen pár místních.

o

Samostatnou kapitolu tvoří zvláštní vztah Azerů k jejich automobilům. Je až s podivem jakou péči o čistotu svým autům věnují, u některých z nich to hraničí až s obsesí, nicméně je třeba dodat že v málokteré post-sovětské zemi najdete tak čistá, naleštěná auta. To vše je v silném kontrastu s naprosto nevyhovujícími vozovkami, které jsou udržovány jen centru hlavního města. Azerové milují luxusní vozy a neváhají si pro ně zajet na druhý konec Evropy – nejoblíbenějšími vozy jsou německé provenience. Pozor na přechodech! Vlastně vůbec netušíme, proč jsou na některých místech namalované "zebry", Azerové totiž jezdí jako šílenci, a naprosto neberou ohled na chodce, až na semaforech blike červená pro chodce, doporučujeme hodně zrychlit.. Vlci (rozuměj: auta) čekají a startují s forsáží boeingu.

o

Nedoporučujeme vám konverzovat s Azery na téma: Arménci, Náhorní Karabach, Nakichevan a pod.. Půtky, boje a bitvy o tato sporná území jsou stále velmi čerstvá a Azerové by neváhali jít okamžitě bojovat znovu. Spor se velmi podobá územním bojům o Kashmir, které spolu vedou Pakistán s Indií.

o

Pokud se hodláte ubytovat v lepších hotelích, počítejte s poněkud vyšší cenou, která sice kompenzuje civilizované prostředí a evropský standart ubytování, ale nikoliv už jeho polohu a dosah v městě. Není vyjímkou, že jsou tyto, zejména novější hotely, umístěny na neutěšených pláních, plných odpadků, nebo poblíž hlučných komunikací. My sami, jsme volili střední cestu, ubytování v hotelu Absheron, který leží přímo v zálivu, nabízí překrásný výhled z okna na moře, úřad vlády a také Vnitřní město. Je to jeden z velkých věžáků, přímo v zálivu. Přátelé se ubytovali v hotelu vedle (jméno už si nepamatuji) a cena byla přibližně stejná: okolo 40-50 USD/noc

o

Pozor na komáry! Naše dovolená probíhala v srpnu, a počasí bylo příjemné, trochu dusné a teplé, ale nic, co by se nedalo přežít, přesto jsme uvítali hotelovou klimatizaci, která byla ale jednak velmi hlučná a pak také natolik "účinná", že nám byla zima. Otevřeli jsme okno jen na chvíli a do rána jsme měli desítky štípanců. Nezříkejte se tedy balíčků Raidu, který vám v hotelu nabídnou a zapojte ho do sítě, vyplatí se to.

o

V Baku jsme neměli odvahu se koupat, ale i zde najdete pláž. Stejně tak jsme si nechali zajít chuť na plody moře, protože vše bylo uloveno s toho stejného moře, které jsme měli každý den před očima. Nedivte se, až uvidíte rodinku Azerů, kteří vedle vás na molu právě docucali nanuky a papíry s klidným svědomím hodí do moře, je to (bohužel) zcela normální. Zaplavat jsme si zajeli na pláž Amburan, která je ve velkém stylu otevřena asi hodinu svižné jízdy z Baku. Byla moc hezká, vstupné jsme platili okolo 10-12 USD (pití si s sebou brát nesmíte) a nabízí všechno, co zhýčkaný evropan od pláže očekává, včetně bazénu. Jen člověku srdce usedá, když vyjdete zpět na parkoviště a potkáte stádo oveček, které se pasou na trsech uschlé trávy a vlnu mají umazanou od mazutu, který je v jezírkách všude okolo.

o

Upřímně: v Baku žádné dobrodružství nehledejte, vyjeďte ven, do přírody, na venkov, do krásných vrchů Kavkazu, nebo do úrodných plání na jihu země, nasbíráte zážitky, které mají mnohem větší cenu, než fotka od Kaspického moře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ja na cecha ne dam dopustit

(ali-bedel, 14. 9. 2012 16:38)

Rad pomuzu vsem cechum a slovakum.Jsem 16 let zil v cechach. ali-bedel@mail.ru

na 2 roky do Baku

(Veronika, 31. 5. 2009 19:33)

Ahoj,
za necelý měsíc odjíždím na Diplomatic Academy of Azerbaijan, kde pravděpodobně strávím příští dva roky. Nejsem si ale jistá, co mám čekat (musím uznat, že můj pohled je poněkud zkreslený životem v Damašku). Mám na mysli lidi, běžné zvyky, oblékání a jiné každodenní záležitosti.
Moc děkuji za odpovědi

Re: na 2 roky do Baku

(Ilia, 24. 11. 2010 13:32)

Jsem uz v Baku a muzeme setkatse Vami?Napis me na muj email cassanovilham@yahoo.com nebo na kamiilek@seznam.cz Diky

víza

(lumir, 26. 5. 2009 19:28)

dobrý den
letos bylo zavedeno pozvání.bez něj nelze dostat vízum.Poraďte mi jak pozvání získat.Slyšel jsem v souvislosti s pozváníma, že jsou zavedny z důvodu špatné bezpečnostní situace pro turisty.děkuji za odpověď

Zamig@seznam.cz

(ZAMIG, 16. 12. 2008 13:28)

AHOJ VŠEM!
DÍKY ZA VÍCEMNĚ OBJEKTIVNÝ ČLANE. JÁ JSEM VŮBEC NEČEKAL ŽE VŮBEC NEJAKY ČECH MŮŽE JET DO ÁZERBÁJDŽÁNU JEN JAKO TURISTA.

VETŠINOU ČEŠI JSOU NEZVĚDAVÉ LIDE, PROTO GRATULUJU!
Zamig z Prahy.

BAKU

(MIROSLAVA, 28. 6. 2008 19:35)

Tak já tam byla v roce 2007 a docela vše souhlůasí až na ty auta tam jsem viděla jen mercedes a BMV

hi there

(Ilia cassanovilham@yahoo.com, 27. 5. 2007 15:56)

Sorry as far as found there some mistakes so because of that decided to write once again inEnglish!Tnx a lot for memoire of Azerbaijan! I like also CZ where I have girl friend!In Plsen!So pls write me back and my address is cassanovilham@yahoo.com Right now I am in S Korea due to my bussiness! Any time u r welcome here where tnx to me u will meet azeri hospitality here!Take care @ best regards! My nema is Ilia!Sag ol!

Ahoy!

(Ilıa, 27. 5. 2007 15:45)

Ahoyki!
Diky za dobre ınformace pro Azerbaıjan!Jsem take mıluju CZ! Moc stal ucıt ceskı!Jsem tady v Jıh Koreya a pracuju zde! Muj adres cassanovılham@yahoo.com Prosim pisat me! Diky!